Çevreci ve Ekonomik Çözümler

LPG dönüşümü ile doğayı korumak hepimizin elinde

LPG Nedir?
Sıvılaştırılmış petrol gazı (Liquified Petroleum Gas) anlamına gelen LPG, bütan ve propan gazlarının karışımıdır. Dünyada ilk olarak 1810'da İngiltere'de kullanılan LPG, petrolün rafinerilerde işlenmesiyle ya da doğal gaz yataklarından üretilir. Dünyada doğal gaz üretimindeki artışa bağlı olarak LPG üretimi de her yıl ortalama %2 oranında artış gösterir.
LPG, normal şartlar altında gaz fazında bulunur. Fakat basınç altında ve sıvı halde saklanır. Taşıma ve depolama için sıvı hale getirilen LPG, gaz fazında tüketilir. Yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahiptir. Suda çok az çözünür. Renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle gaz kaçağı durumunda fark edilebilmesi için merkaptanlar veya kükürt bileşenleriyle kokulandırılır.
 
Lpg Performanslıdır
         Lpg kullanımında performans kaybı yaşanmaması için öncelikle araç dönüşümünün, dönüşüm sertifikası olan yetkili bir serviste araca uygun kit ile standartlara uygun bir şekilde yapılması gereklidir. 
      Dönüşüm servisinin yetkili olup olmadığını öğrenmek için servisin TSE Yeterlilik Belgesi ve Makine Mühendisleri Odası Tescil Belgesi olup olmadığını sorgulayabilir.
         Araç üreticisi garantisinde dönüştürülmüş Lpg’li araç söz konusu ise dönüşüm ile ilgili endişeler zaten ortadan kalkar. 
      Dönüşüm sonrasında diğer yakıt kullanan araçlarda olduğu gibi aracın gerekli bakım ve kontrolleri aksatılmamalıdır.
          Lpg, yeni nesil Lpg sistemleri, düzenli bakım ve kontroller ve doğru marka Lpg kullanımı ile sanıldığının aksine yüksek performans sunar. 
Lpg Çevrecidir
      Lpg, günümüzde dünyada kullanılan birçok yakıttan daha çevrecidir. 
            Yaygın olarak kullanılan fosil yakıtlarına göre çok daha düşük gaz emisyon değerlerine sahip olan Lpg, çevre ve hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla, dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. 
            Günümüzde, insanlığın en büyük sorunlarından biri haline gelen küresel ısınmanın ana kaynağı, motorlu taşıtlardan, enerji üretiminden ve sanayi tesislerinden çıkan atık gazlardır. 
            Lpg’nin, başta karbondioksit olmak üzere sera gazları emisyonları diğer fosil yakıtlarına göre daha düşük olduğundan, küresel ısınmanın engellenmesi konusunda son derece faydalı bir yakıttır.
Lpg Güvenlidir
       Lpg, son derece güvenli bir yakıttır. İstasyonlarda stoklama ve dolum, araçların Lpg dönüşümü, düzenli bakım ve kullanılan ürün, standartlara uygun olduğunda Lpg’nin kullanımı son derece güvenlidir.
        Hatta Avrupa’da bağımsız kurumlar tarafından gerçekleştirilen testler ve araştırmalar, Lpg’nin en az benzin ve dizel kadar güvenli olduğunu ortaya çıkarmıştır. 
      Yeni nesil dönüşüm sistemleri ve dönüşüm uygulamaları, standartların gelişmesi,yetkili dönüşüm merkezlerinin yaygınlaşması ve araç üreticisi garantili sıfır kilometre Lpglı araçlar ile Lpg, sadece performanstan değil güvenlikten de hiçbir ödün vermemektedir. 
            İster fabrika üretimi veya araç üretici garantisinde sıfır araç olsun, ister kullanıcı kontrolünde sonradan dönüşüm olsun, Türkiye’de de 2005 yılından beri geçerli olan ECE R 67.01 dönüşüm standardına uygun Lpglı araçlardaki güvenlik önlemleri, gaz kaçağı olduğunda dahi tehlike oluşmasını engelleyecek şekilde tasarlanmaktadır. 

       Tarafsız kurumlarca gerçekleştirilen Lpg güvenlik testlerinde de görüldüğü üzere, Lpglı araçlar yangın testlerine maruz bırakıldıklarında ve sıcaklık kritik bir noktaya ulaştığında emniyet valfleri fazla basıncı tahliye ederek aracın patlamasını engellemektedir. Diğer yandan, montajı standarda uygun yapılan Lpg tankları ile Lpglı araçlar, her türlü çarpma ve kazalara karşı da son derece güvenli hale gelmektedir.